Što je kiša

Što je kiša?

Kiša je meteorološki fenomen koji se sastoji od pada vode s neba u obliku kapi. To je jedan od bitnih elemenata za život na Zemlji, jer doprinosi opskrbi slatke vode, navodnjavanju biljaka i održavanju ekosustava.

Kako se događa stvaranje kiše?

Formiranje kiše događa se kroz vodeni ciklus. Sunce zagrijava Zemljinu površinu i vodu iz oceana, rijeke i jezera isparava, pretvarajući se u vodenu paru. Ova se para diže u atmosferu i kad pronađete niže temperature, kondenzira se u malim kapljicama vode, tvoreći oblake.

Kad se kapljice vode u oblacima okupljaju i postanu veće, padaju u obliku kiše. Ovaj je postupak poznat kao oborine. Kiša se može pojaviti na različite načine, poput slabe kiše, umjerene kiše, jake kiše, kiše i kisele kiše.

Važnost kiše za okoliš

Kiša igra temeljnu ulogu u ravnoteži ekosustava. Pruža vodu za biljke, koje izvode fotosintezu i proizvode kisik. Pored toga, kiša pomaže očistiti zrak uklanjanjem čestica prašine i atmosferskih zagađivača.

Kiša je također odgovorna za ponovno punjenje podzemne vode, a to su podzemni rezervoari za vodu. Ova voda pohranjena u tlu ključna je za opskrbu pitkom vodom za stanovništvo i za održavanje vodotoka, poput rijeka i jezera.

znatiželje o kiši:

  1. Najveća količina kiše već zabilježena u jednom danu bila je 1.825 milimetara, u La Reunion, otoku u Indijskom oceanu.
  2. Kiša kiša uzrokovana je emisijom zagađivačkih plinova u atmosferu, koja reagira s kišnom vodom, čineći je kiselom.
  3. Postoje različiti instrumenti mjerenja kiše, poput kišnice, koji mjeri količinu kiše u milimetrima.


Mjesec
Količina kiše (mm)


siječanj

100 veljača

80 ožujak

120

saznajte više o kiši