Što je društveni darvinizam?
Socijalni darvinizam je teorija koja se pojavila u devetnaestom stoljeću, temeljenom na idejama prirodoslovca Charlesa Darwina. Ova je teorija primijenila načela prirodne selekcije i preživljavanja najpoštivanja društvenog i ljudskog konteksta.
Podrijetlo društvenog darvinizma
Socijalni darvinizam nastao je iz objave knjige “Podrijetlo vrsta”, koju je napisao Charles Darwin 1859. U ovom je radu Darwin predstavio teoriju evolucije vrsta prirodnim selekcijom.
Međutim, upravo je Herbert Spencer, britanski filozof i sociolog, te koncepte primijenio na ljudsko društvo. Spencer je vjerovao da se društvo razvijalo na isti način kao i vrsta, kroz konkurenciju i opstanak najljepših.
Načela društvenog darvinizma
Socijalni darvinizam temelji se na nekim temeljnim načelima:
- Konkurencija je bitan dio ljudske prirode;
- Prirodna selekcija također se događa u društvu, gdje će najvjerojatnije preživjeti i napredovati;
- Socijalna nejednakost smatra se prirodnom i potrebnom;
- Državna intervencija u društvu štetna je jer sprječava prirodnu selekciju i društvenu evoluciju.
Kritike za socijalni darvinizam
Socijalni darvinizam bio je meta raznih kritika tijekom godina. Mnogi tvrde da je ova teorija korištena za opravdavanje socijalne nejednakosti, rasizma i imperijalizma.
Osim toga, socijalni darvinizam zanemaruje čimbenike poput kulture, obrazovanja i socijalnih uvjeta, koji također utječu na ljudski razvoj. Ova teorija pojednostavljuje složenost društva i ljudskih odnosa, smanjujući ih na borbu za opstanak.
Zaključak
Socijalni darvinizam je teorija koja je primijenila principe prirodne selekcije i opstanak najpogodnijih društvenog i ljudskog konteksta. Iako je utjecajna u prošlosti, ovu teoriju široko kritizira pojednostavljenjem složenosti društva i opravdavanjem društvenih nejednakosti.