Što znači glasati

Što je glasanje?

Glasanje je temeljni čin u demokraciji, gdje građani imaju pravo odabrati svoje političke predstavnike i sudjelovati u odlukama koje utječu na društvo u cjelini. Kroz glasanje birači izražavaju svoje sklonosti i pomažu u definiranju uputa zemlje, države ili općine.

Kako funkcionira postupak glasovanja?

Proces glasovanja obično se događa na određenom mjestu, poput škole ili centra u zajednici. Birači su pozvani da se pojave na Dan izbora, koji su prethodno navedeni, i predstavljaju valjani identifikacijski dokument.

Nakon identifikacije, glasač prima glasačko glasovanje, koje može biti na papiru ili elektroničkoj, ovisno o sustavu koji je zemlja usvojila. Na glasačkom listiću navedeni su kandidati i/ili prijedlozi u sporu. Birač bira svog kandidata ili omiljenu opciju i bilježi svoj glas.

Nakon završetka razdoblja glasovanja, glasovi se računaju i rezultati se otkrivaju. Kandidati koji se najviše izglase izabrani su za zauzimanje dotičnih političkih stavova.

Zašto je glasanje važno?

Glasanje je način provođenja državljanstva i aktivnog sudjelovanja u političkom procesu. Glasanjem, građani imaju priliku utjecati na odluke koje utječu na njihov život i društvo u cjelini. Pored toga, glasovanje je način osiguranja zastupnosti i legitimiteta vladara.

Kad se birači suzdržavaju od glasanja, odriču se svog prava na izbor i puštaju druge ljude da odluče za njih. To može dovesti do udaljenosti između vladara i stanovništva, kao i ugrožavajući kvalitetu demokracije.

znatiželje o glasanju:

  1. U Brazilu je glasanje obvezno za građane starije od 18 godina i manje od 70 godina. Oni koji ne glasaju i ne opravdavaju odsutnost mogu pretrpjeti neke kazne, poput nemogućnosti dobivanja putovnice ili identiteta.
  2. U nekim zemljama, poput Australije, glasanje je obvezno za sve građane, bez obzira na dob.
  3. Ženski glas u Brazilu osvojena je 1932. godine, nakon što je ženska intenzivna borba za pravo sudjelovanja u političkim odlukama.


Godina
zemlja
Promatranja


1893

Novi Zeland

Prva zemlja koja je odobrila pravo glasa za žene 1902

Australija

Prva zemlja koja je odobrila pravo glasa za žene na nacionalnoj razini 1920

Sjedinjene Države

Koncesija glasačkih prava na žene na nacionalnoj razini 1932

Brazil

Ustupak prava glasa za žene

saznajte više o pravu glasa