Komercijalni kapitalizam također se naziva merkantilizam

komercijalni kapitalizam: pregled merkantilizma

Komercijalni kapitalizam, poznat i kao merkantilizam, bio je pretežni ekonomski sustav u Europi između 16. i 18. stoljeća. U ovom ćemo blogu istražiti glavne elemente i karakteristike ovog sustava, kao i njegov utjecaj na to vrijeme.

Što je komercijalni kapitalizam?

Komercijalni kapitalizam bio je ekonomski sustav temeljen na trgovini i nakupljanju bogatstva. Tijekom tog razdoblja, europske su države nastojale proširiti svoje kolonije i uspostaviti profitabilne komercijalne rute. Glavni cilj bio je akumulirati dragocjene metale, poput zlata i srebra, međunarodnom trgovinom.

Karakteristike komercijalnog kapitalizma

Komercijalni kapitalizam imao je neke različite karakteristike:

  1. protekcionizam: Europske nacije usvojile su protekcionističke politike u korist njihove industrije i trgovine. Carinski porezi i prepreke primijenjeni su za ograničavanje strane konkurencije.
  2. Kolonijalizam: Europske sile uspostavile su kolonije u različitim dijelovima svijeta kako bi istražili prirodne resurse i uspostavili komercijalne rute.
  3. Komercijalni monopoli: Europske nacije uspostavile su komercijalne monopole na određenim regijama ili proizvodima, kontrolirajući trgovinu i ostvarujući značajnu zaradu.
  4. Akumulacija plemenitih metala: Glavni cilj komercijalnog kapitalizma bio je akumulirati dragocjene metale poput zlata i srebra kroz međunarodnu trgovinu.

Utjecaj komercijalnog kapitalizma

Komercijalni kapitalizam imao je značajan utjecaj na to vrijeme. Neke od najvažnijih posljedica uključuju:

  • Razvoj bankarskog sustava: Nakupljanje bogatstva u ovom razdoblju dovelo je do razvoja bankarskog sustava, stvaranjem banaka i financijskih institucija.
  • Kolonijalna ekspanzija: Europske sile uspostavile su kolonije u različitim dijelovima svijeta, što je rezultiralo istraživanjem prirodnih resursa i širenjem europske kulture.
  • Razvoj međunarodne trgovine: komercijalni kapitalizam povećao je međunarodnu trgovinu, što je dovelo do uspostavljanja komercijalnih ruta i povećanja razmjene robe.
  • Socijalna nejednakost: komercijalni kapitalizam pridonio je povećanju socijalne nejednakosti, s koncentracijom bogatstva u rukama nekolicine trgovaca i aristokrata.

Zaključak

Komercijalni kapitalizam, poznat i kao merkantilizam, bio je pretežni ekonomski sustav u Europi između 16. i 18. stoljeća. Karakterizirano trgovinom, akumulacijom bogatstva i kolonijalnom ekspanzijom, u to je vrijeme imalo značajan utjecaj na društvo. Iako je pridonio razvoju međunarodne trgovine i bankarskog sustava, također je rezultirao socijalnom nejednakošću i iskorištavanjem prirodnih resursa. Važno je razumjeti komercijalni kapitalizam kao dio ekonomske i socijalne povijesti čovječanstva.

Scroll to Top