lopov

CRISOL: remek -djelo literature

Crucible je predstava koju je napisao Arthur Miller, jedan od najpoznatijih dramatičara iz dvadesetog stoljeća. Objavljeno 1953. godine, rad se bavi temama kao što su netolerancija, kolektivna histerija i potraga za istinom usred povijesnog konteksta obilježenih lovom na vještice u Sjedinjenim Državama.

Zaplet zaplet

Priča se odvija u gradu Salem, Massachusetts, 1692. Zaplet se vrti oko grupe djevojčica koje su optužene za vježbanje čarobnjaštva. Iz ove optužbe odvija se niz prosudbi i uvjerenja, otkrivajući krhkost pravosudnog sustava i lakoću s kojom se društvo može manipulirati strahom i nepovjerenjem.

Upečatljivi znakovi

U Crucibleu nalazimo složene i zadivljujuće likove, svaki sa svojim putovanjem i moralnim dilemama. Izdvojite:

  • John Proctor: Protagonist predstave, on je iskren i hrabar poljoprivrednik koji je uključen u optužbe za čarobnjaštvo;
  • Abigail Williams: Jedna od optuženih djevojčica je manipulativna i igra središnju ulogu u kolektivnoj histeriji koja je uspostavljena u Salemu;
  • Velečasni Paris: Vjerski vođa zajednice je dvosmislen i kontroverzan karakter;
  • Elizabeth Proctor: Supruga Johna Proctora suočena je s moralnom dilemom na pitanje o vjernosti svog supruga.

Važnost CRISOL -a

Crucible je bezvremenski rad koji se bavi univerzalnim pitanjima, poput potrage za istinom, manipulacijom masama i važnosti moralnog integriteta. Predstava služi i kao kritika lova na vještice koja se dogodila u Sjedinjenim Državama u razdoblju poznatom kao “makarthizam”, u kojem su mnogi ljudi bili nepravedno optuženi da su komunisti.

Osim toga, Crucible se često proučava u školama i sveučilištima, a smatra se klasikom književnosti i kazališta. Njihova razmišljanja o ljudskoj prirodi i društvu ostaju relevantna do danas.

znatiželje o Crisolu

Neke zanimljive znatiželje o Crucibleu uključuju:

  1. Predstava je dobila nagradu drame Pulitzer 1953;
  2. Crucible je bio prilagođen kinu 1996. godine, a film je režirao Nicholas Hytner i glumio Daniel Day-Lewis;
  3. Arthur Miller napisao je Crucible kao kritiku makarthizma, kada je i sam bio istražen zbog svojih navodnih veza s komunizmom;
  4. Predstava je često inscenirana širom svijeta, smatra se jednim od najvažnijih djela suvremenog kazališta.

Zaključak

Crucible je remek -djelo literature koja i dalje oduševljava i izaziva razmišljanja o svojoj publici. S upečatljivim likovima i privlačnim zapletom, predstava nas poziva da razmišljamo o ljudskoj prirodi i opasnostima od netrpeljivosti i manipulacije. Ako još niste imali priliku znati ovaj posao, budite sigurni da to učinite. Sigurno nećete požaliti!

Scroll to Top