Oligarhijski karakter Brazilske Republike 1889

Oligarhijski karakter Brazilske Republike 1889

Brazilska Republika 1889. obilježila je kraj Carstva i početak novog oblika vlasti u zemlji. Međutim, ovaj prijelaz sa sobom nije donio istinsku demokratizaciju moći, već konsolidaciju oligarhijskog sustava koji je trajao desetljećima.

Što je oligarhija?

Prije nego što razgovaramo o oligarhijskom karakteru Brazilske republike, važno je razumjeti koncept oligarhije. Oligarhija je sustav vlasti u kojem je politička moć koncentrirana u rukama nekolicine ljudi ili obitelji, obično povezanih s rodbinskim vezama ili ekonomskim interesima.

Oligarhija u Brazilu nakon republike

U analizi Brazilske Republike 1889. godine, u njegovom radu možemo jasno prepoznati prisutnost oligarhijskih karakteristika. Agrarna elita, sastavljena uglavnom od poljoprivrednika kave, držala je političku kontrolu zemlje i vladala u vlastitoj korist.

Ova elita, poznata kao “koronelizam”, iskoristila je svoju moć kontrolom izbora i klijentelizma, odnosno razmjene političkih pogodova za izbornu podršku. Pukovnici su, kako su se zvali lokalni politički lideri, osigurali održavanje svoje moći kontrolom izbornih strojeva i uporabom nasilja kad je to potrebno.

Regionalne oligarhije

Pored središnje moći koju je izvršila agrarna elita, postojale su i regionalne oligarhije koje su dominirale određenim državama. Te oligarhije, obično povezane s proizvodnjom drugih poljoprivrednih proizvoda, poput kakaa i gume, također su nastojale održati svoju moć političkom i ekonomskom kontrolom.

  1. Oligarhija kave u São Paulu
  2. Oligarhija Cacao u Bahiji
  3. Gumeno stablo oligarhije u Amazonu

Te su regionalne oligarhije imale vlastite interese i često su se sukobile s agrarnom elitom Paulistom, koja je nastojala održati svoju dominaciju nad zemljom.

Posljedice oligarhijskog karaktera

Oligarhijski karakter Brazilske Republike 1889. imao je nekoliko posljedica za zemlju. Koncentracija moći u rukama nekolicine dovela je do nedostatka političke reprezentativnosti i isključenja većeg dijela stanovništva odlučivanja.

Pored toga, potraga za moći i održavanje interesa oligarhije doveli su do kašnjenja u socijalnom i ekonomskom razvoju Brazila. Modernizacija zemlje bila je izdvojena za posebne interese elite na vlasti.

Ova oligarhijska struktura tek je počela ispitivati ​​i suočiti se s pokretom nježnog i revolucije iz 1930. godine, što je označilo kraj razdoblja poznatog kao Stara republika.

Zaključak

Brazilska Republika 1889., iako je to bila važna prekretnica u povijesti zemlje, sa sobom nije donijela demokratizaciju vlasti. Suprotno tome, konsolidirao je oligarhijski sustav koji je ovjekovječio dominaciju nekoliko obitelji nad brazilskom politikom i ekonomijom.

Samo tijekom godina i borba društvenih i političkih pokreta bilo je moguće ispitivati ​​i prevladati ovu oligarhijsku strukturu, tražeći veću reprezentativnost i jednakost u brazilskom političkom sustavu.

Scroll to Top