Prosvjetljenje i njegovi glavni predstavnici
Prosvjetljenje je bilo intelektualni pokret koji se pojavio u osamnaestom stoljeću u Europi i imao je za cilj promicati znanje, razum i slobodu pojedinca. U tom se razdoblju nekoliko mislilaca istaknulo kao predstavnici ove filozofske i političke struje.
Glavni predstavnici prosvjetiteljstva
Među glavnim predstavnicima prosvjetiteljstva možemo istaknuti:
1. Voltaire
Voltaire je bio jedan od najvažnijih filozofa prosvjetiteljstva. Branila sloboda izražavanja, religioznu toleranciju i kritizirala apsolutizam i netoleranciju.
2. Montesquieu
Montesquieu je bio politički mislilac koji se zalagao za odvajanje ovlasti (izvršne, zakonodavne i pravosuđe) kao način da zajamči slobodu i spriječi despotizam.
3. Rousseau
Rousseau je bio filozof koji je branio ideju o socijalnom ugovoru, u kojem pojedinci oduzimaju dio svoje slobode u zamjenu za državnu zaštitu. Također je branio obrazovanje kao oblik društvene transformacije.
4. Diderot
Diderot je bio jedan od glavnih odgovornih za razradu Enciklopedije, djelo koje je okupilo znanje iz različitih područja znanja i imala za cilj širenje znanja i borbu protiv neznanja.
5. Adam Smith
Adam Smith bio je ekonomist koji je branio besplatnu konkurenciju i državu neintervenciju u gospodarstvu. Smatra se jednim od osnivača moderne ekonomije.
Doprinosi prosvjetiteljstva
Prosvjetljenje je donijelo nekoliko doprinosa društvu, kao što je:
- Promicanje slobode pojedinca;
- Vrednovanje razuma i znanstveno znanje;
- Kritika apsolutizma i obrane demokracije;
- Obrana ljudskih prava i jednakosti;
- Stimulacija napretka i društvenog razvoja;
- Vrednovanje obrazovanja i kulture;
- Borba protiv vjerske netolerancije i cenzure.
Zaključak
Prosvjetljenje je bilo pokret koji je kao glavni filozofi i mislioci koji su predstavljali koji su nastojali promicati razum, slobodu i znanje. Njihove ideje i doprinosi bili su temeljni za formiranje modernog društva i utjecali su na različite aspekte politike, ekonomije i kulture.