Što je phishing?
phishing je oblik internetske prijevare koji ima za cilj prevariti korisnike i dobiti osobne podatke poput lozinki, brojeva kreditnih kartica i bankarskih podataka. Prevari se obično odvijaju od strane pouzdanih tvrtki ili organizacija, slanje lažnih e -poruka ili stvaranje lažnih web lokacija koje izgledaju kao legitimno.
Kako djeluje krađu identiteta?
U krađe identiteta, prevaranti pokušavaju prevariti korisnike na mnogo načina. Oni mogu slati lažne e-poruke koje izgledaju kao poznata tvrtka, tražeći od korisnika da klikne vezu i pruži osobne podatke. Te e -poruke obično imaju osjećaj hitnosti, poput tvrdnje da će korisnički račun biti blokiran ako ne djeluju odmah.
Drugi uobičajeni oblik krađe identiteta je stvaranje lažnih web lokacija koje izgledaju poput legitimnih web stranica ili organizacija. Korisnici se mogu usmjeriti na ove web stranice putem veza do lažnih e -poruka ili putem zabludnih oglasa. Kad korisnici umetnu svoje osobne podatke na ovim lažnim web lokacijama, prevaranti ih snimaju i koriste u lažne svrhe.
Kako se zaštititi od krađe identiteta?
Postoji nekoliko mjera koje korisnici mogu poduzeti kako bi se zaštitili od phishinga:
- Nikad ne kliknite sumnjive veze u e -mailovima ili trenutnim porukama.
- Uvijek provjerite URL web mjesta prije unosa osobnih podataka.
- Koristite jake i različite lozinke za svaki internetski račun.
- Održavajte svoj antivirusni i antimalni softver.
- Budite svjesni tehnika socijalnog inženjerstva, poput e -mailova koje pokušavaju manipulirati vašim emocijama ili stvoriti osjećaj hitnosti.
Posljedice phishinga
Phishing može imati nekoliko negativnih posljedica za žrtve. Pored krađe osobnih i financijskih podataka, prevaranti mogu koristiti i ove podatke za počinjenje prijevara, poput obavljanja lažnih kupovina u ime žrtve ili krađe njihovog identiteta.
Pored toga, krađu identiteta može dovesti do oštećenja reputacije tvrtki ili organizacija koje lažno predstavljaju prevaranti. Korisnici mogu izgubiti povjerenje u ove tvrtke i u budućnosti izbjegavati poslovanje s njima.
Kako demantirati phishing?
Ako primite sumnju na lažnu e -poštu ili pronađete lažnu web stranicu, važno je prijaviti incident. Možete se obratiti tvrtki ili organizaciji koja je lažno zastupljena i obavijestiti ih o onome što se dogodilo. Osim toga, možete prijaviti krađu ponašanja nadležnim vlastima, kao što su policijske ili agencije za zaštitu potrošača.
Uvijek se sjetite da budite budni i poduzmite mjere opreza kada se bavite nepoznatim e -mailovima i web stranicama. Svjesni da će signale krađe identiteta i znati kako se zaštititi, možete smanjiti rizik da postanete žrtva ovog oblika internetske prijevare.