Što je feudalizam?
Feudalizam je bio politički, socijalni i ekonomski sustav koji je prevladavao u Europi tijekom srednjeg vijeka. Ovaj se sustav temeljio na odnosima vazala, gdje su feudalni gospodari dodijelili zemlju vazalima u zamjenu za vojne usluge i druge vrste obveza.
Podrijetlo i karakteristike feudalizma
Feudalizam je nastao u razdoblju Rimskog carstva nakon podrijetla, kada je Europa bila u stanju nestabilnosti i nesigurnosti. Uz nedostatak snažne središnje moći, feudalni gospodari pojavili su se kao lokalni čelnici, nudeći zaštitu i sigurnost za stanovništvo.
Glavne karakteristike feudalizma uključuju:
- Socijalna hijerarhija: feudalni sustav je strukturiran u krutoj hijerarhiji, s kraljem na vrhu, nakon čega slijedi feudalni, vazali i seljaci.
- Vasalage: Vasals je položio zakletvu na vjernost feudalnim gospodarima i zauzvrat primio zemlju i zaštitu.
- Feeeds: Zemlje koje su dodijeljene vazalima nazivale su se Fiefdoms. Seljaci su radili na tim zemljištima u zamjenu za zaštitu i dio kultiviranih proizvoda.
- Vojna služba: Vasali su imali obvezu pružanja vojnih usluga feudalnim gospodarima kad je to potrebno.
- Agrarna ekonomija: Feudalna ekonomija temeljila se na poljoprivredi, a većina ljudi živi od poljoprivredne proizvodnje.
Pad feudalizma
feudalizam je počeo opadati od četrnaestog stoljeća zbog niza čimbenika, poput rasta gradova, pojave buržoazije i jačanja kraljeva. Pored toga, crna kuga, epidemija koja je mučila Europu, uzrokovala je smanjenje stanovništva i promjene u društvenoj strukturi.
S vremenom je feudalizam zamijenjen kapitalističkim sustavom, gdje je proizvodnja i trgovina počela kontrolirati buržoazija i centralizirana država.
Zaključak
Feudalizam je bio složen sustav koji je obilježio srednji vijek u Europi. Unatoč tome što je zamijenjen kapitalizmom, to je ostavilo važno nasljeđe u toj vremenskoj i društvenoj organizaciji.