Što je kromosom

Što je kromosom?

Kromosom je struktura prisutna u stanicama živih organizama koje sadrže genetski materijal, tj. DNK. Odgovoran je za pohranu i prijenos genetskih informacija s generacije na generaciju.

Struktura kromosoma

Kromosom se sastoji od molekule DNA umotane u proteine ​​zvane histoni. Ova uvijena struktura poznata je kao kromatin. Tijekom stanične podjele, kromatin kondenzira i tvori vidljivije strukture, kromosomi.

Vrste kromosoma

Postoje dvije glavne vrste kromosoma: autosomi i seksualni kromosomi. Autosomi su odgovorni za određivanje općih karakteristika tijela, poput boje očiju, krvne grupe, između ostalih. Seksualni kromosomi određuju spol pojedinca, budući da je par xx za žene i xy za muškarce.

Funkcije kromosoma

kromosomi obavljaju nekoliko bitnih funkcija za život. Osim pohranjivanja genetskih informacija, odgovorni su za replikaciju i prijenos DNK tijekom stanične podjele. Oni su također uključeni u regulaciju ekspresije gena i nasljednost karakteristika.

nasljednost i kromosomi

Nasljednost karakteristika događa se prijenosom kromosoma s generacije na generaciju. Tijekom seksualne reprodukcije, kromosomi prenose gamete, specijalizirane seksualne stanice. Kombinacija očinskih i majčinskih kromosoma rezultira genetskom varijabilnošću potomaka.

  1. Prijenos kromosoma
  2. Gen Expression
  3. Nasljednost


Vrsta kromosoma
Karakteristike


Autosomes

Odredite opće karakteristike tijela Seksualni kromosomi

Odredite spol pojedinca

Scroll to Top