Što je portugalski jezik

Što je portugalski jezik?

Portugalci su jedan od najgovornijih jezika na svijetu, kao službeni jezik zemalja kao što su Portugal, Brazil, Angola, Mozambik, Cape Verde, Gvineja-Bissau, Sao Tome i Princepe, Timor-Leste i Equatorial Gvineja. To je ujedno i jedan od službenih jezika Europske unije, Mercosur i zajednice portugalskih zemalja.

Podrijetlo i povijest

Portugalski jezik ima svoje korijene na vulgarnom latinskom jeziku, o kojem su Rimljani govorili u razdoblju Rimskog carstva. S padom Rimskog carstva, vulgarni latinski se mijenjao i stvarao romantične jezike, uključujući portugalski.

U dvanaestom stoljeću Portugalci su se počeli razlikovati od Galician-Portuguguese, što je izgovoreno u regiji Galiciji, Španjolska. S portugalskom pomorskom ekspanzijom u 15. i 16. stoljeću, jezik se širio po svijetu, utječući na druge jezike i utjecati na njih.

Karakteristike portugalskog jezika

Portugalski jezik pripada skupini romantičnih jezika i ima svoje karakteristike, poput nasalizacije određenih zvukova, prisutnosti nosnih diftona, složene verbalne konjugacije i fleksije spola i broja u imenicama i pridjevima .

Uz to, jezik ima regionalne varijacije, s različitim naglascima, vokabularima i izrazima u svakoj zemlji u kojoj se govori. Na primjer, u Brazilu postoje razlike između portugalskih koji se govori na sjeveru, sjeveroistoku, jugu, jugoistoku i srednjem zapadu.

znatiželje o portugalskom jeziku:

  1. Portugalski je jezik peti najgovorniji jezik na svijetu, s preko 260 milijuna govornika.
  2. To je jedini službeni jezik na dva kontinenta: Europa i Južna Amerika.
  3. To je najprirodniji jezik na južnoj hemisferi.
  4. To je službeni jezik važnih međunarodnih organizacija, poput CPLP -a (zajednica portugalskih zemalja) i UN -a (Ujedinjene nacije).


Zemlje
Populacija


Brazil

211 milijuna Portugal

10 milijuna Angola

30 milijuna Mozambik

29 milijuna Cape Verde

500 tisuća Gvineja-Bissau

1,8 milijuna Sao Tome i Prince
200 tisuća Timor-Leste

1,3 milijuna Ekvatorijalna Gvineja

1,3 milijuna

referenca