Što je sovjetski

Što je sovjetski?

Izraz “sovjetski” odnosi se na nešto povezano sa Sovjetskim Savezom, zemljom koja je postojala od 1922. do 1991. godine. Sovjetski Savez bio je socijalistička država koja je pokrivala ogromno geografsko područje, uključujući Rusiju i druge susjedne zemlje. /P>

Sovjetski Savez

Sovjetski Savez osnovano je nakon ruske revolucije 1917. godine, koja je preradila carsku vladu i uspostavila komunistički režim na čelu s Vladimirom Lenjinom. Tijekom razdoblja postojanja, Sovjetski Savez bio je jedna od glavnih svjetskih sila, koja se natjecala sa Sjedinjenim Državama u hladnom ratu.

Karakteristike sovjetskog režima

Sovjetski režim karakterizirala je centralizirana vlada, državna kontrola gospodarstva, jedinstvena stranka (Komunistička partija) i ograničenja pojedinačnih sloboda. Sovjetski politički sustav temeljio se na savjetima radnika, poznatim kao “Sovjeti”, otuda i izraz “sovjetski”.

Utjecaj sovjetskog režima

Sovjetski režim imao je značajan utjecaj na različite aspekte života na Sovjetski Savez i druge zemlje pod utjecajem njihove politike. Neki od glavnih utjecaja uključuju:

  1. Ubrzana industrijalizacija;
  2. Kolektivizacija poljoprivrede;
  3. Razvoj nuklearnog oružja;
  4. Širenje komunizma u drugim zemljama;
  5. Politička represija i kršenje ljudskih prava.


aspekti
Utjecaji


Ekonomija

Državna kontrola, centralizirano planiranje Politika

Pojedinačna stranka, politička represija Društvo

Propaganda, cenzura, prisilna jednakost

referenca