Što je tenentizam?
Tenentizam je bio političko-vojni pokret koji se dogodio u Brazilu tijekom 1920-ih. Pojavio se kao odgovor na političke i socijalne probleme s kojima se u to vrijeme suočava zemlja, poput korupcije, nedostatka reprezentacije i koncentracije moći u Ruke oligarhije.
Podrijetlo tenentizma
Tenentizam je nastao iz nezadovoljstva skupine mladih časnika brazilske vojske, poznate kao “poručnici”. Ove vojske, uglavnom iz obitelji srednje klase, bili su isključeni iz političke moći i vidjeli su potrebu za promicanjem promjena u zemlji.
Poručnici su kritizirali politiku “kave s mlijekom”, što je bila izmjena moći između oligarhija São Paula i Minas Gerais. Ovaj su sustav smatrali oblikom održavanja moći u rukama političke elite, bez reprezentacije i daleko od potreba stanovništva.
Glavne karakteristike tenentizma
Tenentizam je imao svoje glavne karakteristike:
- Nacionalizam: Poručnici su zagovarali valorizaciju nacionalnog identiteta i potragu za političkom i ekonomskom autonomijom Brazila;
- Revolucionarni: Poručnici su vjerovali u potrebu za revolucijom za promicanje željenih političkih i društvenih promjena;
- Antioligarhizam: Pokret je bio protivno snazi oligarhije i branio je popularno sudjelovanje u politici;
- Intervencionizam: Poručnici su zagovarali vojsku intervenciju u politici kao način da osiguraju redoslijed i promiče željene promjene;
- Obrana radnog prava: tenentizam se također zalagao za poboljšanje radnih uvjeta i valorizaciju prava radnika.
Glavni vođe i pokreti tenentizma
tenentizam je obilježen raznim pokretima i vođama koji su nastojali promovirati željene promjene. Neki od glavnih bili su:
Pobuna 18. tvrđave Copacabana
1922. godine, skupina poručnika na čelu s Eduardom Gomesom i Siqueira Campos pobunila se protiv vlade Epitácio Pessoa. Pobunu su ugušile upravljačke snage, ali označila je početak tenentizma.
Prestes Column
Kolumna Prestes bio je pokret koji su vodili Luis Carlos Prestes i Miguel Costa, koji je obišao Brazil između 1925. i 1927. Kolumna je imala za cilj osuditi društvene i političke nepravde zemlje i tražiti popularnu podršku idejama stanentizma. p>
1930 Revolucija
Revolucija 1930. bila je pokret koji je vodio Getúlio Vargas, koji su podržali sektori tenentizma. Revolucija je rezultirala padom vlade Washington Luísa i označila je početak Vargasove ere u Brazilu.
Nasljeđe tenentizma
Tenentizam je igrao važnu ulogu u povijesti Brazila, jer je pridonio padu oligarhijskog sustava i konsolidaciji novog političkog modela. Njihove ideje i postupci utjecali su na tenentistički pokret, revoluciju 1930. i naknadnu provedbu radne i nacionalističke politike za vrijeme vlade Getúlio Vargas.
Iako nisu postigli sve željene promjene, poručnici su ostavili nasljeđe borbe za demokraciju, popularno sudjelovanje u politici i valorizaciju radnih prava.